🌍 Ökolábnyom · teljes életciklus

Mennyivel tisztább valójában egy villanyautó?

Az „autó kipufogójánál" kezdődő és ott is végződő gondolkodás félrevezető. Ez az oldal a teljes életciklust nézi: akkumulátorgyártás, bányászat, vízhasználat, földmozgatás, majd a használat — mindezt idézett forrásokkal, nem kitalált számokkal.

01 · módszer

Mit mérünk, és miért pont így?

A tisztességes összehasonlítás az életciklus-elemzés (LCA): a nyersanyag kibányászásától az autó élettartamának végéig.

FOGALOM

⛽ „Well-to-wheel" (a kúttól a kerékig)

A benzines autónál a kipufogó csak a sztori fele. A kőolaj kitermelése, szállítása és finomítása is szennyez — ez a „well-to-tank" rész, ami nagyjából +20–25%-ot tesz a kipufogó kibocsátásához képest. 1 liter benzin elégetése ~2,31 kg CO₂, a teljes lánc viszont ~2,8 kg CO₂/liter.

Forrás: NETL well-to-wheels baseline (2015); SLU LCA review — well-to-tank 10–15 g CO₂e/MJ a 73–78 g/MJ égés mellett.

FOGALOM

🔋 „Cradle-to-grave" (a bölcsőtől a sírig)

Az elektromos autónál a „szennyezés" nem a tankolásnál van, hanem előre tolódik a gyártásba. Az akkumulátor előállítása energia- és vízigényes, és a nyersanyagok (lítium, kobalt, nikkel, réz) bányászata hagy nyomot. Ezt a gyártási terhet kell „levárnia" a tiszta használatnak.

Forrás: ICCT életciklus-briefing; IVL akkugyártás-jelentés.

ŐSZINTESÉG

⚖️ Mit tudunk pontosan számolni — és mit nem?

A CO₂-életciklus a legjobban mérhető, ezt tudjuk megbízhatóan összehasonlítani. A víz, a földmozgatás és az élőhely-pusztítás valós és súlyos, de nem fér egyetlen összehasonlítható számba a CO₂ mellé — ezért ezeket külön, konkrét adatokkal mutatjuk, nem keverjük bele a kalkulátorba.

RÖVID VÁLASZ

📊 A lényeg egy mondatban

Európában egy villanyautó teljes életciklus-kibocsátása ~73%-kal alacsonyabb egy benzinesénél (63 vs 235 g CO₂e/km), és a magasabb gyártási terhet ~17 000 km alatt „ledolgozza". A „de az akkugyártás szennyez!" érv igaz, de csak az első pár évben billenti a mérleget.

Forrás: ICCT 2025 (Európa, teljes életciklus).

02 · akkumulátor

Az akkumulátor: a villanyautó legnagyobb gyártási terhe

Egy 60 kWh-s akkupakk előállítása nagyjából 4–6 tonna CO₂-t bocsát ki — ez a villanyautó gyártási lábnyomának nagy része.

💡 Hány kiló CO₂ egy kWh akku?

A 2017-es IVL-jelentés szerint 150–200 kg CO₂e/kWh volt az akkugyártás lábnyoma. A gyárak hatékonyabbak lettek, ezért a 2019-es frissítés már 61–106 kg CO₂e/kWh-t ír (fosszilismetes vs. fosszilis áramú gyártás). A hely a lényeg: a svédországi (tiszta áramú) gyártás ~45 kg, a kínai ~108 kg CO₂e/kWh.

Forrás: IVL Swedish Environmental Research Institute (2017, 2019); Transport & Environment (2020).

Gyártási hely / feltételCO₂-kibocsátás (kg CO₂e / kWh)60 kWh-s akkura (tonna CO₂)
Svédország (fosszilismentes áram)~45~2,7 t
IVL 2019, fosszilismentes61~3,7 t
EU átlag / vegyes~80~4,8 t
IVL 2019, fosszilis áram106~6,4 t
Kína (fosszilis nehéz hálózat)~108~6,5 t
IVL 2017 (régi, kevésbé hatékony gyárak)150–2009–12 t

Forrás: IVL (2017, 2019); Transport & Environment „How clean are electric cars?" (2020); ICCT briefing (2018, 56–494 kg/kWh tartomány a szakirodalomban).

💧 A gyártás vize — magyar gyárak, konkrét számok

Az akkugyár nem „száraz" üzem. A hűtés, az elektróda-gyártás, a mosás és a szennyvízkezelés mind vizet visz. Egy friss, magyar gyárakra alapuló tudományos felmérés (MDPI, 2025) konkrét, bejelentett adatokkal dolgozik:

VÍZ / KWH

🏭 CATL (Debrecen)

27,9 L víz / kWh akkucella. 40 GWh/év kapacitás.

VÍZ / KWH

🏭 Samsung (Göd)

55,7 L víz / kWh. 2022-ben 1,46 millió m³ vizet vont ki.

VÍZ / KWH

🏭 SK Innovation

67 L víz / kWh. A három gyár együtt ~30–35 kWh energiát és ~10 kg CO₂e-t használ kWh-ként (csak a gyártás, nyersanyag nélkül).

Tehát egy 60 kWh-s akku gyári vízigénye durván 1 700–4 000 liter, a nyersanyag-bányászat vizét még nem is számolva. Ez sok, de kontextusban kell nézni: a benzines autó használat közben (az üzemanyag kitermelését és finomítását beleértve) folyamatosan „fogyasztja" a környezetet, míg az akku vize egyszeri tétel.

Forrás: MDPI, Energies (2025) — három magyar akkugyár energia-, CO₂- és vízlábnyoma; az NMC-cella teljes vízlábnyoma (bányászattal együtt) a szakirodalomban 411–456 L/kWh.

03 · bányászat

A bányászat: víz, föld és esőerdő

A villanyautó több bányászott anyagot igényel. Ennek ára van — konkrét, idézhető számokkal.

🧂 Lítium: a chilei sivatag vize

VÍZ

💧 A Salar de Atacama

A világ lítiumának nagy része chilei sós síkságokról (sós víz párologtatásával) jön. 1 tonna lítium-karbonát előállításához átlagosan ~500 000 liter sóoldatot párologtatnak el — egy rendkívül száraz sivatagban. A talajvízszint 15 év alatt több mint 10 métert süllyedt, a sós síkság évente 1–2 cm-t süllyed.

Forrás: Mongabay / OC jelentés (2025); IEEE tanulmány a Salar süllyedéséről.

VÍZLÁBNYOM

📏 Pontosított számok

Egy 2024-es akadémiai vízlábnyom-vizsgálat (TU Berlin) szerint 1 tonna lítium-termékhez 217 m³ sóoldat + 4,5 m³ talajvíz + 7,5 m³ sótalanított víz kell; a „kék víz" felhasználás ~107 m³/tonna. A számok javulnak (2020–2021 és 2022–2023 között 9–42%-kal), de a vízterhelés a sivatagi környezetben súlyos marad.

Forrás: TU Berlin / Journal of Cleaner Production (2024).

🪙 Kobalt és nikkel: esőerdő és földmozgatás

FÖLDMOZGATÁS

⛏️ Mennyi földet mozgat meg?

A kobalt átlagos érctartalma mindössze 0,35%: 1 tonna kobaltért 317 tonna ércet kell kibányászni. Az indonéz nikkelnél (1,5%-os érc) tonnánként 78 tonna ércet kell kibányászni. A tudományos „rock-to-metal" arány (RMR) a kobaltnál ~859 (a réznél ~100–200). A mélyebb, szegényebb ércek miatt ez az arány idővel romlik.

Forrás: Benchmark Mineral Intelligence (2023); Nature / „Rock-to-Metal" ratio tanulmány (2021).

ERDŐ

🌴 Indonézia és Kongó

A világ kobaltjának 75%-a Kongóból, nikkeljének 50%-a Indonéziából jön. 1 kg kobalt kibányászása ~3,6 kg CO₂e erdei szenet szabadít fel; 1 kg nikkel 7–9,4 kg CO₂e-t. Indonéziában a nikkelbányászat a Cahaya-kitermelési terület erdőveszteségének akár kétharmadáért felelős.

Forrás: Benchmark (2023); The Guardian / Nature Communications (2025) az indonéz erdőirtásról.

⚠️ Ez a villanyautó igazi árnyoldala

Ezt őszintén ki kell mondani: a jelenlegi akkutechnológia bányászati lábnyoma valós, és egyes ellátási láncok erdőirtáshoz, vízkimerüléshez és rossz munkakörülményekhez kötődnek. Ez nem érv a benzines mellett — a kőolaj-kitermelésnek is súlyos a víz- és földlábnyoma —, de érv amellett, hogy az akkutechnológia még messze nem „tiszta", és a hatékonyabb újrahasznosítás kritikus.

04 · a benzines oldal

A benzines oldal: üzemanyag, motor és károsanyag

A fosszilis autó nem csak a kipufogónál szennyez. A benzin előállítása, a motor és a katalizátor is terhet rak a természetre — és a CO₂-n kívül más, közvetlenül mérgező anyagokat is kibocsát.

🛢️ 1 liter üzemanyag előállítása: ennyi minden kell hozzá

A benzin nem „csak úgy" van a kúton. A kőolaj kitermelése és finomítása energia- és vízigényes folyamat:

VÍZ / LITER

💧 Finomítás

1 liter benzin finomítása ~1–2,5 liter vizet fogyaszt. A teljes lánc (kitermelés + finomítás) amerikai átlaga ~5,6 liter víz / liter benzin (szélsőérték 1,4–8,6).

Forrás: EPA; Argonne National Laboratory (2019).

ENERGIA

⚡ Finomítás energiája

A finomítás az egyik legenergiaigényesebb iparág. A „kúttól a kerékig" lánc ~20–25% extra energiát és CO₂-t rak a kipufogó kibocsátására.

Forrás: NETL (2015); SLU LCA review.

ÉLETHOSSZIG

🧮 Mit jelent ez?

Egy autó élete során (~200 000 km, 7 l/100 km) ~14 000 liter benzint éget el. Ez a teljes láncon ~39 tonna CO₂-t és több tízezer liter vizet jelent — folyamatosan, nem egyszeri tételként.

🔩 A motor és a katalizátor: ritka fémek, több ezer alkatrész

RITKA FÉMEK

💎 Katalizátor: platina, palládium, ródium

A katalizátorban 3–7 g platina, 2–7 g palládium és 1–2 g ródium van — mind bányászott, drága nemesfém. A benzines katalizátor inkább palládiumot, a dízel inkább platinát használ. Bányászatuk (Dél-Afrika, Oroszország) saját környezeti teherrel jár.

Forrás: katalizátor-újrahasznosítási szakmai források (2025–2026).

KOMPLEXITÁS

⚙️ 2000+ mozgó alkatrész

Egy belső égésű hajtáslánc több mint 2000 mozgó alkatrészből áll (dugattyúk, szelepek, hajtókarok, főtengely, sebességváltó, kuplung, vezérműszíj, generátor, kipufogó…). Egy villanymotor hajtáslánca ezzel szemben ~20 mozgó alkatrész. Minden alkatrész gyártást, megmunkálást és cserét igényel.

Forrás: Forbes/SAP; Congressional Research Service; UBS (a Golf 4-hengeres motorja egyedül 113 mozgó alkatrész).

☠️ Károsanyagok: nem csak CO₂

A fosszilis autó a CO₂-n kívül olyan anyagokat bocsát ki, amik közvetlenül mérgezik a levegőt. Ezek a villanyautóból (a kipufogó hiányában) teljesen hiányoznak:

AnyagHonnan jönMiért baj
NOx (nitrogén-oxidok)Égés magas hőmérsékletenSzmog, savas eső, légúti betegségek; a dízel valós forgalomban 4–7x többet bocsát ki, mint a laborban (Dieselgate)
Szálló por (PM2.5, PM10 — korom)Dízel égés, féktárcsa, gumiBejut a tüdőbe és a vérbe; a dízel korom az IARC szerint rákkeltő (1. csoport)
CO (szén-monoxid)Tökéletlen égésMérgező, gátolja a vér oxigénszállítását
Szénhidrogének / benzolElpárolgott, elégetlen üzemanyagRákkeltő (benzol), szmog
SO₂ (kén-dioxid)Az üzemanyag kéntartalmaSavas eső, légúti irritáció
🚗 A dízel a legsúlyosabb

A dízelmotor a benzinesnél sokkal több NOx-et és szálló port bocsát ki. A Dieselgate-botrány után kiderült: a dízelautók valós forgalomban 4–7-szer több NOx-et engednek ki, mint a laboratóriumi mérésen. A becslések szerint a dízel többlet-NOx-kibocsátása ~38 000 korai halálesetet okozott világszerte egyetlen évben (2015), ebből ~10 000-et Európában. Ha a dízel csak annyit engedne ki, mint a benzines, a halálesetek 80%-a elkerülhető lett volna.

Forrás: Nature (2017); IOP Environmental Research Letters (2018).

🧮 A teljes egészségügyi mérleg

Egy 2022-es globális elemzés szerint a közlekedési benzin ~140 000–170 000, a dízel ~205 000–309 000 korai halálesetet okoz évente (szálló por és ózon révén). Ez az a „láthatatlan" ár, amit a CO₂-számok nem mutatnak — és amit a villanyautó a helyi károsanyag-kibocsátás megszüntetésével nagyrészt elkerül.

Forrás: IOP Environmental Research Letters (2022).

05 · használat

Használat: áram vs benzin

Itt billen át a mérleg — a villanyautó működés közben sokkal tisztább, de csak annyira, amennyire az áram tisztább.

BENZINES

⛽ A benzin teljes lánca

1 liter benzin égése 2,31 kg CO₂. A kitermelés + finomítás + szállítás ehhez +20–25%-ot tesz hozzá → összesen ~2,8 kg CO₂/liter. Egy 7 l/100 km-es benzines így ~196 g CO₂/km-t bocsát ki a teljes láncon. Ezt soha nem lehet „letisztítani" — a benzin mindig ugyanannyira szennyez, akárhány évet használod az autót.

Forrás: NETL (2015); SLU LCA review.

VILLANY

⚡ Az áram — és hogy miből van

Egy Model 3 ~16 kWh/100 km-t fogyaszt. A kibocsátás attól függ, milyen árammal töltöd:

  • Szén: ~800 g/kWh → ~128 g CO₂/km
  • EU átlag: ~250 g/kWh → ~40 g CO₂/km
  • Tiszta (víz/szél/nap): ~50 g/kWh → ~8 g CO₂/km

A kulcs: a villanyautó idővel tisztább lesz, ahogy az áramhálózat zöldül. A benzin nem.

Forrás: EEA / IEA áramintenzitás-adatok; Model 3 vegyes fogyasztás.

💡 A legfontosabb összefüggés

A villanyautó teljes lábnyomának a hálózat tisztasága a legnagyobb mozgatórugója. Ugyanaz az autó szénnel töltve ~3x szennyezőbb használatban, mint tiszta árammal. A gyártási terhet viszont mindig egyszer fizeted — ezért a kérdés nem „villany vagy benzin", hanem „mekkora távot futsz, és milyen árammal töltesz".

06 · a teljes kép

Villany vs benzines — a teljes életciklus

Az összes fenti tényezőt összeadva, független tanulmányok szerint.

📊 A mérce: ICCT 2025 (Európa)

A villanyautó teljes életciklus-kibocsátása 63 g CO₂e/km, a benzinesé 235 g CO₂e/km — vagyis a villany 73%-kal alacsonyabb. A villanyautó gyártása ~40%-kal szennyezőbb (főleg az akku miatt), de ezt a többletet ~17 000 km alatt ledolgozza. Tiszta árammal a megtakarítás 78%.

Forrás: ICCT, „Life-cycle greenhouse gas emissions from passenger cars in the EU" (2025).

ÁTLAG

🇪🇺 EU átlag

Villany 75 g CO₂/km vs benzines 241 g CO₂/km → 69%-kal (3x) kevesebb.

Forrás: Transport & Environment.

LEGROSSZABB ESET

🏭 Kínai akku + lengyel hálózat

Még a legrosszabb kombinációban is 37%-kal tisztább a villany. A kritikusok által hivatkozott „700 000 km" téves: a realisztikus szélsőérték ~67 000–151 000 km megtérülés.

Forrás: T&E; Argonne / Reuters (2021); Damien Ernst felülvizsgált becslése.

LEGJOBB ESET

🇸🇪 Svéd akku + svéd hálózat

Svédországi (tiszta) gyártású akkuval, tiszta árammal töltve 83%-kal tisztább. Norvégiában (vízenergia) a megtérülés már ~13 500 km-nél bekövetkezik.

Forrás: T&E; Argonne / Reuters (Norvégia-eset).

✅ A mérleg egyértelmű

A „villanyautó gyártása szennyez, tehát nem tisztább" állítás nem állja meg a helyét a teljes életcikluson. A gyártási többlet valós (főleg az akku), de az autó élete során a benzin folyamatos szennyezése messze meghaladja azt. A pontos megtérülési táv függ az árammix-től: 13 500 km (tiszta) és ~150 000 km (szélsőségesen szén) között.

07 · kalkulátor

Számold ki a te esetedet

Átlátszó modell — minden konstans a fenti, idézett forrásokból jön. A víz- és földlábnyom nincs belekeverve (az nem fér egyetlen számba).

A te paramétereid

Teljes életciklus-kibocsátás

— km
Teljes futásteljesítmény a tervezett élettartam alatt
  • ⚡ Villanyautó (teljes): — t CO₂
  • ⛽ Benzines (teljes): — t CO₂
  • 🌱 Megtakarítás: — t CO₂
📍 Megtérülési pont: — km

A gyártási többlet (akku) ennyi km után térül meg a tisztább használatból. Ha a megtérülési pont a teljes futásnál nagyobb, a benzines nyer a te paramétereiddel — ez jellemzően csak nagyon kevés futásnál és széntüzelésű hálózatnál fordul elő.

🧮 Mit számoltunk pontosan?
  • Gyártás: karosszéria + hajtáslánc ~7 t CO₂e (mindkettőnél) + akku = kWh × intenzitás (45/80/108).
  • Használat (villany): km × 0,16 kWh/km × árammix.
  • Használat (benzines): km × 0,07 L/km × 2,8 kg CO₂/l (égés + kitermelés).
  • Ez egy egyszerűsített, átlátható modell — a független tanulmányok (ICCT, T&E) finomabb módszertannal dolgoznak, de ugyanezt az irányt mutatják.
08 · jövő

Újrahasznosítás: a terhet csökkenteni lehet

A bányászati lábnyom az egyetlen, ami újrahasznosítással ténylegesen csökkenthető.

AKKU

♻️ Az akkupakk második élete

Az akku a jármű élete után is ~70–80% kapacitással bír — otthoni/ipari tárolóként évekig használható. Az ICCT szerint az újrahasznosítás 4–10%-kal csökkentheti az akku fajlagos kibocsátását (1–2,5 kg CO₂ megtakarítás kg akkuanyagonként).

Forrás: ICCT briefing (2018).

TREND

📉 A görbe lefelé megy

Az akkugyártás CO₂-intenzitása egy évtized alatt a töredékére esett (150–200 → 45–108 kg/kWh). A folyamatosan zöldülő áramhálózat és a jobb újrahasznosítás tovább javítja a mérleget — a benzines lánca viszont nem tud érdemben javulni.

Forrás: IVL (2017 vs 2019); T&E 2030-as előrejelzés.

09 · források

Honnan jönnek a számok?

Minden állítás ellenőrizhető. Itt a teljes lista.

Megjegyzés: a számok független, publikált tanulmányokból származnak, és a módszertan függvényében eltérhetnek egymástól — ezért adunk tartományokat, nem egyetlen „igazságot".